Czy piłka do siedzenia jest dobra dla dzieci? Wskazówki i pomysły na proste ćwiczenia na piłce dla najmłodszych
Czy piłka do siedzenia nadaje się dla dzieci?
Oczywiście! Piłka do siedzenia, taka jak te z oferty sklepu Black Point, bardzo dobrze nadaje się dla starszych dzieci i nastolatków. Ważne jednak, aby wybrać piłkę o średnicy dobranej do wzrostu młodego człowieka.
Jak dopasować wielkość piłki do siedzenia? Oto wskazówki:
- 140 cm do 160 cm – piłka 55 cm
- 160 cm do 180 cm – piłka 65 cm
- 180 cm do 200 cm – piłka 75 cm
Piłki do siedzenia z naszego sklepu mają też dodatkowe atuty. Uszyte są z wysokiej jakości płótna. Lniany pokrowiec jest przyjemny w dotyku, co dzieci docenią. Można go bez problemu prać w pralce, co docenią rodzice. Naszej piłce do siedzenia niestraszne nawet najbardziej energetyczne harce i szalone zabawy – wysokiej jakości płótno i wytrzymała piłka wewnętrzna z PVC to gwarantują.
Po co dziecku piłka do siedzenia?
Niektórzy sądzą, że piłki do siedzenia to akcesoria, które zostały stworzone dla seniorów czy kobiet w ciąży. Owszem, i osoby starsze, i przyszłe mamy mogą z nich z powodzeniem korzystać. Atuty piłki do siedzenia docenią też jednak dzieci i nastolatki.
Do czego młodemu człowiekowi piłka do siedzenia? Ano, jak sama nazwa sprytnie wskazuje – przede wszystkim DO SIEDZENIA. Ale jakiego! Zdrowego!
Czy wiesz, jak dużo siedzą współczesne nastolatki? Spędzają w tej pozycji mnóstwo czasu. Siedzą, odrabiając lekcje i ucząc się. Siedzą, grając na konsoli i oglądając Netflixa. Siedzą, czatując w sieci, przeglądając socjale i ostatnie filmiki ulubionych youtuberów, a nawet kontaktując się z przyjaciółmi.
Możemy się zżymać, że nasze dzieciństwo spędzaliśmy, nie siedząc, a wisząc na trzepaku, ale każde pokolenie jest przecież inne, prawda? Można (i trzeba) dbać o to, aby nasze dzieci ruszały się jak najwięcej, ale kiedy już siedzą, warto, by nauczyły się… siedzieć zdrowo.
Jak piłka pomaga zdrowo siedzieć?
- Siedząc na piłce, dziecko nie siedzi sztywno, jak przy stole, ale cały czas się rusza. Dzięki temu w ruchu pozostają ciągle mięśnie, stawy i krążki międzykręgowe w kręgosłupie. Efekt? Mniej bólu pleców i problemów z kręgosłupem, które dokuczają dziś także najmłodszym.
- Te minimalne, stabilizujące ruchy, które Twoje dziecko albo nastolatek musi robić w trakcie siedzenia na naszej piłce, to prawdziwe błogosławieństwo dla jego zdrowia. Mięśnie brzucha i pleców się wzmacniają!
- Piłka do siedzenia nie pozwala się garbić. Właściwie każdy nastolatek się garbi. Blisko stąd do skoliozy i innych skrzywień kręgosłupa. Jeśli zamienisz mu fotel, sofę czy krzesło na piłkę, prawdopodobnie przestanie się garbić.
- Piłka do siedzenia pomaga też na inne dolegliwości. Jeśli Twoje dziecko boryka się z nadaktywnością, jest podenerwowane, zestresowane, pobudzone, łagodne ruchy piłki pomogą mu w tych problemach.
- Piłka do siedzenia jest też świetną pomocą dla dzieci z zespołem Aspergera czy spektrum autyzmu orz z zaburzeniami SI, które często cierpią na problemy z czuciem głębokim i powierzchniowym. Zabawa na piłce koi takie dolegliwości.
Proste ćwiczenia na piłce – pomysły dla dzieci
Piłka jest też znakomita nie tylko do siedzenia, ale także do ćwiczenia. Jak można ćwiczyć na piłce z dzieckiem? Oto kilka pomysłów!
1. Rozciąganie ciała na piłce
Dziecko kładzie się na piłce brzuchem. W takiej pozycji unosi prawą nogę oraz lewą rękę i napina całe ciało. Potem na odwrót – lewa ręka i prawa noga. Ćwiczenie trzeba powtarzać 10–15 razy.
2. Skręty ciała podczas leżenia na plecach na piłce
Dziecko kładzie się na piłce plecami tak, aby dotykały ją łopatki oraz kark. Talia powinna się znajdować poza piłką. W tej pozycji trzeba napiąć brzuch, wyciągnąć ręce przed siebie i wykonywać skręty ciała raz w prawo, raz w lewo. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
3. Ćwiczenia na biodra
Dziecko siada prosto na piłce. Kołysze biodrami, wypychając je w przód i w tył, a następnie na boki. Zwróć uwagę, aby ramiona i tułów dziecko trzymało nieruchomo. W innej wersji tego ćwiczenia dziecko powinno wykonywać krążenia biodrami – 10 razy w lewą stronę i 10 razy w prawą.
Szukasz więcej pomysłów na ćwiczenia z piłką do siedzenia? Sprawdź nasz artykuł: Piłka do siedzenia. 10 prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać z piłką przy biurku