Jak i gdzie najlepiej urządzić sobie domowe biuro?

2023-10-06
Jak i gdzie najlepiej urządzić sobie domowe biuro?

Co zrobić, aby praca z domu nie stała się Twoim koszmarem? 5 najważniejszych zasad

Ludzie pracujący z domu dzielą się na tych, którzy mogą, i na tych, którzy muszą. Jeśli praca z domu jest jedną z Twoich opcji, a gdy tylko tego potrzebujesz, możesz korzystać ze stacjonarnego biura, jesteś w dobrej sytuacji.

Trudniej mają ci, którzy pracować zdalnie z własnego domu muszą codziennie, a przestrzeń do pracy konkuruje z miejscem do dziecięcych zabaw, odrabiania lekcji czy wypoczynku.

Jeśli urządzasz domowe biuro, koniecznie pamiętaj o tych wskazówkach:

  1. Wydziel stałe miejsce do pracy w domu. Nie może to być „latające biuro” – raz na stole w jadalni, raz z laptopem na kolanach w salonie.
  2. Zadbaj, aby miejsce do pracy w domu było wyciszone. Jeśli nie możesz zamknąć go po prostu drzwiami, pomyśl o matach wygłuszających czy panelu z filcu, który oddzieli Cię wizualnie i akustycznie od domowego zgiełku.
  3. Miejsce do pracy w miarę możliwości ustaw przy oknie z dostępem do dziennego światła i świeżego powietrza.
  4. Zadbaj o ergonomiczne meble do pracy. Zainwestuj w dobre meble tak, jakby biuro w domu było Twoim „prawdziwym” biurem. Bo przecież nim jest, prawda?
  5. Biuro w domu niech służy tylko do pracy. Nie spędzaj tu czasu „prywatnego”. Choć wydaje się to nieistotne, jeśli o to nie zadbasz, wkrótce okaże się, że w pracy jesteś 24/7.

Jak ogarnąć pracę z domu? Sprawdź nasz poradnik: Praca w domu vs praca w biurze. Za i przeciw

Gdzie urządzić domowe biuro? Stwórz swój gabinet!

Jeśli masz w domu oddzielny pokój, który możesz przeznaczyć na domowe biuro, to nic tylko Ci zazdrościć! A może Wam? Jak się okazuje, coraz więcej osób, w tym także par, kupuje swoje mieszkania z myślą o przeznaczeniu jednego pokoju właśnie na miejsce do pracy. Dotyczy to w szczególności tzw. wolnych zawodów, freelancerów czy pracowników IT.

Urządzając miejsce do pracy w domu w oddzielnym pomieszczeniu, zadbaj, aby docierały tam światło dzienne i świeże powietrze. Jedno i drugie to paliwo dla Twojego mózgu. Absolutne minimum to choćby małe okno, które da się otworzyć, aby przewietrzyć pokój.

Co zrobić, gdy domowe biuro nie ma okna lub gdy światła wpada za mało? Dobrą opcją jest zamiana (jeszcze na etapie projektu architektonicznego) zwykłych ścianek na przeszklone np. z modnymi loftowymi szprosami (czyli czarnymi ramkami). Szklane ścianki oddzielą home office od reszty domu, ale wpuszczą do środka więcej światła. No i wyglądają designersko!

Gdzie urządzić domowe biuro? Pomysł z home office w sypialni

Jeśli nie masz dodatkowego pokoju na domowe biuro, możesz na nie wygospodarować przestrzeń w sypialni. To niezła opcja. Jest tu cicho, są drzwi, które da się zamknąć, jest okno. Problemem może być jednak brak miejsca.

Jak sobie z tym poradzić? Pomyśl nad biurkiem narożnym. Niby jest większe, ale łatwiej je wpasować w róg pokoju. Druga opcja to biurka w wersji slim, czyli węższe od standardowego mebla. W sklepie Black Point znajdziesz takie modele bez problemu.

Podczas gdy standardowe dorosłe biurko ma wymiary 140 x 70 cm, mebel w opcji slim zajmuje jedynie 114,5 x 58,8 cm (mówimy np. o modelu biurka z elektrycznie regulowanym blatem O'DESQUE SILM drewno popielate). Z łatwością zmieści się zatem nawet w niewielkiej sypialni.

W sypialni sprawdzi się doskonale biurko z elektrycznie podnoszonym blatem. Jest bardziej uniwersalne, co ma znaczenie na małym metrażu. Dzięki regulowanej wysokości mogą wygodnie korzystać z biurka dwie osoby o różniącym się wzroście. Biurko elektryczne zawsze będzie pasowało!

O czym pamiętać, urządzając domowe biuro w sypialni? Czasem nie ma tu możliwości postawienia biurka przy oknie. W takim wypadku musisz zadbać o dobre oświetlenie blatu. Biurkowa lampka z kierowanym światłem to podstawa! Zadbaj też, aby estetyki sypialni nie szpeciły ciągnące się przewody. Pomogą Ci to ogarnąć organizery na kable.

Gdzie urządzić domowe biuro? Kącik do pracy w salonie

Ci, którzy nie chcą wprowadzać biura do sypialni, decydują się na organizację miejsca do pracy w salonie lub w jadalni. Zwróć uwagę, że w jego skład nie mogą wchodzić stolik kawowy i sofa – taki sposób pracy to prosty przepis na złe samopoczucie i problemy z kręgosłupem.

Najlepiej wstawić do salonu malutkie biurko ergonomiczne i fotel biurkowy lub klękosiad. Takie minibiuro możesz oddzielić od reszty salonu, np. regałem z książkami albo stojącym panelem z filcu.

Jeśli nie masz innej opcji, miejsce do pracy zorganizuj sobie na dużym stole w jadalni. Wydzielić przestrzeń pomogą Ci sprytne biurkowe panele wygłuszające, które możesz ustawić na stole.

Pamiętaj jednak, aby nie pracować na zwykłym krześle jadalnianym. Meble te nie są przystosowane do spędzania na nich wielu godzin. Na czas pracy przy stole zamień więc zwykłe krzesło na siedzisko ergonomiczne. Mogą to być fotel ergonomiczny, klękosiad czy nawet piłka do siedzenia.

Polecane

pixel