W jakiej pozycji pracować, by uniknąć bólu kręgosłupa?
Połowa mieszkańców naszego kraju nie lubi się z własnym kręgosłupem
Czy wiesz, że co najmniej 50% Polaków narzeka na długotrwałe bóle pleców? Tak, połowa! A główny powód jest najczęściej banalnie prosty do znalezienia. Jeśli masz zwyrodnienie kręgosłupa lub dolegliwości związane z dyskopatią odcinka lędźwiowego, piersiowego lub szyjnego, prawdopodobnie „zepsułeś się” podczas wielu godzin pracy w pozycji siedzącej. A nawet jeszcze się tak nie stało, to może właśnie w Tej chwili grasz ze swoim kręgosłupem w nieco perfidną grę pod tytułem „A założymy się, że trafimy razem do tej gorszej połowy?”.
Bo nie dbasz o niego, prawda? Za długo przesiadujesz przed komputerem. Godzinami zapominasz wstać nawet po papier do ksero czy kubek z kawą. A wolny czas spędzasz, oglądając Netflixa na kanapie albo schylony nad smartfonem.
Na szczęście ciągle możesz sporo zrobić, by poprawić los Twój i Twoich krążków międzykręgowych. Po pierwsze i najważniejsze – jeśli masz tzw. siedzący tryb pracy, wykonuj swoje zadania w takiej pozycji, by nie narażać różnych odcinków kręgosłupa na niepotrzebne naciski związane z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji. Brzmi zbyt skomplikowanie i mało pozytywnie? A więc w dużym skrócie – pracować trzeba tak, by jednocześnie dbać o kręgosłup. Czyli właściwie jak?
Jaka pozycja w pracy jest najzdrowsza?
Pytanie jest podchwytliwe, oczywiście. Malkontenci powiedzą – leżąca. Niby tak, chociaż pewnie nie wiesz, że zbyt długie leżenie na plecach, w nieprawidłowej pozycji, bez odpowiedniego podparcia odcinka lędźwiowego, także nadmiernie obciąża kręgosłup i prowadzi do tego, co fizjoterapeuci określają z pewnym niedomówieniem jako dolegliwości bólowe. Jeśli bolą Cię plecy, powinieneś leżeć grzecznie na boku, najlepiej z poduszką między kolanami, by zachować prawidłowe krzywizny kręgosłupa. Nie da się też ukryć, że uporczywe przebywanie w pozycji leżącej nie sprzyja rozwojowi zawodowemu, czyż nie?
Całkiem serio mówiąc – każda pozycja ciała w pracy jest właściwa. Pod warunkiem, że często ją zmieniasz. Największy wróg zdrowego układu ruchu to po prostu siedzący tryb życia, zastój i brak aktywności fizycznej. Dlatego przygotowując swoje stanowisko pracy w biurze lub w domu, w pierwszej kolejności zadbaj o to, by możliwie jak najwięcej się ruszać.
Jest to możliwe, nawet jeśli masz pracę biurową lub cierpisz na przykry zawodowy syndrom, który Ci sami fizjoterapeuci (znowu ze sporym niedomówieniem) określiliby jako „długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej”.
Aktywne postawa i częsta zmiana pozycji – Twój kręgosłup lubi to!
Przy laptopie pracuj na siedząco, ale z nogami stojącymi na ziemi (specjaliści powiedzieliby, że kończyny dolne mają być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni). Plecy dociśnij do oparcia, by zachować prawidłową postawę ciała. O podparcie pleców zadba też np. poduszka lędźwiowa, którą możesz ułożyć wzdłuż kręgosłupa.
Głowę trzymaj ustawioną na wprost, a nie pochyloną w dół, by uniknąć obciążenia kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym. Twarz powinna znajdować się na wysokości ekranu. Ręce jak najczęściej kładź na podłokietnikach. Przy pracy przed komputerem (i w ogóle w każdej innej sytuacji) nie zakładaj nogi na nogę, bo to dodatkowe przeciążenie dla stawów kręgosłupa.
Zamień tradycyjny fotel na klękosiad!
W wielogodzinnej pracy przy biurku pomoże Ci też nasz klękosiad O’Kneel Pro – przez cały czas Twój kręgosłup będzie się znajdował w naturalnej, wyprostowanej pozycji. Czyli spędzasz sporo czasu przy biurku, ale Twoje plecy i miednica tego nie czują!
Co jeszcze się liczy? Gdy tylko to możliwe, wstań od biurka i zmień nieruchomą pozycję na inną, by pozbyć się zbyt dużego napięcia mięśniowego. Telefon odbieraj, stojąc – dłuższa rozmowa to znakomita okazja, by zmniejszyć napięcie mięśni i odciążyć te części kręgosłupa, które nadwyrężyłeś. Zainwestuj w podnoszone elektrycznie biurko, aby część zadań wykonywać w pozycji stojącej. Sprawdź nasze regulowane elektrycznie biurko O’Desque. Nie będziesz chciał wrócić do zwykłego!
Zesztywniałeś? Poćwicz!
Jeśli porządkujesz notatki, układasz coś lub po prostu myślisz, usiądź na podłodze, klęknij lub kucnij. Ustaw sobie alarm i co pół godziny rób przerwę w pracy na trzyminutowe dreptanie po pokoju. Znajdź propozycje prostych ćwiczeń rozciągających i ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy oraz piersiowy dla osób pracujących w pozycji siedzącej. Sporo z nich zrobisz przy własnym stanowisku, czyli nawet nie ruszając się od biurka!
Wszystkie zasady, które właśnie przeczytałeś, określa się mało sympatycznie jako „profilaktykę zdrowego stanowiska pracy osób czynnych zawodowo”. A w tejże profilaktyce, jak w życiu, nie liczą się „wielkie czyny” robione od święta, ale codzienne drobne gesty, które z dnia na dzień zmieniają nas na lepsze. Jeśli dobrze przyswoisz te wskazówki, gwarantujemy, że razem ze zdrowymi plecami przyjdzie też po prostu lepszy komfort pracy.