Ergonomiczne domowe biuro w sypialni – jak je urządzić?
Wskazówki dotyczące tego, jak urządzić biuro w sypialni przydadzą się tym, którzy pracują zdalnie. Niektórzy pracują w ten sposób, bo chcą. Inni – bo muszą. Do której grupy się zaliczasz? Niezależnie od tego, czy lubisz zaszyć się w domowych pieleszach z laptopem, czy też jest to dla Ciebie przykra konieczność, Twoje miejsce do pracy w domu powinno być urządzone wygodnie i funkcjonalnie.
Spis treści:
Ergonomia pracy
Czego unikać?
Najważniejsze zasady
Ergonomiczne meble
Biurko
Klękosiad
Czy biuro w sypialni może być ergonomiczne?
Biuro stworzone w sypialni czy innym pokoju może być naprawdę ergonomiczne, jeśli się je odpowiednio przygotuje do pracy. Zastanawiasz się, gdzie w ogóle najlepiej pracować w domu? Ideał to zamknięty i wyciszony pokój – domowe biuro. I jak to ideał – trudno mu sprostać! Rzadko kto w mieszkaniu w bloku ma do dyspozycji pusty pokój na gabinet. Dlatego odpowiednio przygotowana przestrzeń w sypialni również może się znakomicie sprawdzić.
Czego unikać?
Na drugim biegunie jest praca na sofie, z laptopem na kolanach lub na niskim stoliku kawowym. To prosta droga nie tylko do rychłych problemów z kręgosłupem, ale i do pracy 24/7 oraz wypalenia zawodowego, co czasem określa się eufemistycznie jako brak „work-life balance”. Rozsądnym kompromisem jest zatem aranżacja domowego biura w sypialni. To pomieszczenie ma sporo zalet. Da się je zamknąć i łatwo wytłumić. Zapewnia niezbędny komfort i ciszę, a do tego zwykle zmieści się tu niewielkie biurko i siedzisko.
Sprawdź też inny nasz artykuł na podobny temat: Jak urządzić miejsce do pracy w domu, gdy miejsca brak? Pomysły i inspiracje
Najważniejsze zasady aranżacji domowego biura w sypialni
Co warto wiedzieć, zanim wniesiesz do domowego biura w sypialni biurko i krzesło biurowe? Oto wskazówki, które trzeba wziąć pod uwagę:
- W domowym biurze postaw na meble wielofunkcyjne. Co powiesz na designerskie biurko ergonomiczne, które po pracy zmienia elegancką toaletkę? Stworzysz w ten sposób wielofunkcyjną i modną przestrzeń. Podpowiadamy, że właśnie takie biurka znajdziesz w kolekcji biurek elektrycznych Kenoko, np. tych z drewnianym blatem.
- Nie stawiaj biurka naprzeciwko łóżka, aby to drugie nie kusiło cię do przeniesienia się do pracy leżącej. Jest ona bardzo niezdrowa dla kręgosłupa, zaburza granicę między zadaniami służbowymi i odpoczynkiem, a do tego pogarsza jakość snu.
- Oddziel wizualnie strefę pracy od strefy wypoczynku w sypialni. Może to być mobilny parawan, regał pomiędzy obiema przestrzeniami czy zasłona. - Przemyśl kolorystykę i wybierz barwy, które uspokajają i wyciszają. Należą do nich kolory ziemi, takie jak ciepłe brązy i łagodne beże, spokojne szarości, eleganckie złamane biele czy zielenie, pastelowe kolory jak brzoskwiniowy czy kremowy.
- Wprowadź do domowego biura dzienne światło, ale oprócz tego upewnij się, że masz wystarczająco dużo światła sztucznego. Niezbędna będzie lampka biurkowa z zakresem temperatury barwowej od 3000 do 4000 kelwinów. Taki zakres nie tylko poprawia nastrój, ale także sprzyja koncentracji.
- Zadbaj o właściwą organizację miejsca do pracy. Przydatny będzie regał, kontenerek na podręczne dokumenty, organizery i półki na notesy czy długopisy. - Świetnie sprawdzają się tablice korkowe lub tablice perforowane, które pozwalają optymalnie wykorzystać miejsce do pracy.
- Aranżację domowego biura w sypialni dopełnij żywymi roślinami – działają odprężająco i poprawiają jakość powietrza w sypialni. Najlepsze będą rośliny z dużymi liśćmi jak skrzydłokwiat, monstera, fikus.
Ergonomiczne meble
W urządzaniu home office w sypialni ogromne znaczenie ma wspieranie prawidłowej postawy ciała. Służą do tego meble ergonomiczne, czyli takie, które można dopasować do potrzeb użytkownika, tak by w pełni wesprzeć go w zdrowym siedzeniu. Zapewni to Ci większy komfort pracy, a kręgosłup ochroni przed przeciążeniami.
Biurko
Zacznijmy od biurka. Czym się wyróżnia biurko ergonomiczne? Tym, że można je dopasować do Twojego wzrostu, stylu pracy i Twoich preferencji. Zwykłe biurko nie spełnia takich oczekiwań. Potrzebujesz więc czegoś ekstra, czyli biurka z podnoszonym elektrycznie blatem.
Co daje biurko elektryczne? Możesz dopasować jego wysokość dokładnie do Twojego wzrostu, a jeśli z mebla korzystają dwie osoby – do wzrostu każdej z nich. To świetny patent, jeśli w domowym biurze pracujesz Ty, a czasem Twój partner/partnerka czy odrabiające lekcje dziecko.
Co więcej, biurko elektryczne od Kenoko to najlepszy sposób, by do codziennej rutyny wprowadzić aktywne siedzenie, czyli kilka razy dziennie zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą. To prawdziwe błogosławieństwo dla Twoich pleców! A do tego sprytny przepis na lepszą koncentrację i większą kreatywność – Twój mózg to lubi!
Do biurka elektrycznego dobierz ergonomiczne siedzisko, czyli klękosiad
Jakie siedzisko dobrać do biurka z podnoszonym elektrycznie blatem? Polecamy ergonomiczny klękosiad. Wygląda trochę jak połączenie z klęcznikiem – taka konstrukcja wymusza siedzenie w wyprostowanej pozycji przy ciężarze ciała przeniesionym z kręgosłupa na nogi. Dzięki temu na klękosiadzie po prostu nie jesteś w stanie się garbić. Możesz też zapomnieć o bólach pleców wywołanych przeciążeniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.
Ergonomiczny klękosiad aktywizuje również mięśnie, szczególnie te, które odpowiadają za prawidłową sylwetkę. Łącząc siedzenie na klękosiadzie z pracą przy biurku o zmiennej wysokości blatu, tworzysz w swojej sypialni idealnie ergonomiczne miejsce do pracy w domu – zapewniające aktywność i zdrowie każdego dnia.