5 trendów w aranżacji nowoczesnego biura
Czym charakteryzuje się nowoczesne biuro? Myślenie o biurach całkowicie zmieniła przede wszystkim pandemia. Dane GUS mówią, że na pracę zdalną w Polsce w okresie największych obostrzeń przeszło tylko lub aż 25% osób. Zdecydowaną większość stanowili pracownicy biurowi. Wiele biur na stałe przeniosło się do sieci, a jeśli po dwóch latach wróciło, to oczekiwania pracowników i potrzeby pracodawców całkowicie się zmieniły. Jeśli można pracować częściowo zdalnie, biuro nie musi być miejscem do tradycyjnie rozumianej „pracy za biurkiem”. Tę spokojnie można wykonywać z domu, w biurze spotykając się ze współpracownikami czy klientami, by podyskutować o projektach czy poznać nowe osoby w teamie.
Spis treści:
W obliczu pracy zdalnej
Komfort i wygoda
Elementy natury
Wyposażenie
Well-being
Nowoczesne biuro w obliczu pracy zdalnej
Pierwszy trend przedstawia nowoczesne biuro jako klub i miejsce spotkań. Z wymienionych wyżej powodów nowoczesne aranżacje biur, zamiast skupiać się na liczbie biurek, stawiają na przestrzenie ogólnodostępne. Biuro staje się ośrodkiem współpracy i spotkań towarzyskich, inspirowania się nawzajem pomysłami, rozmowy przy ekspresie do kawy i mniej lub bardziej formalnej pracy grupowej.
W takim modelu biura potrzebne są elastyczne miejsca do pracy (flex jest tu słowem kluczowym), udogodnienia do określonych zadań (jak wyciszające dźwięki budki akustyczne czy salki konferencyjne do pracy w grupach). Biurka nie są przypisane konkretnym osobom i powinny być jak najbardziej uniwersalne – umożliwią to takie udogodnienia jak np. elektrycznie podnoszone blaty do pracy na stojąco i siedząco.
Komfort i wygoda
Trend nr 2 pokazuje, że w biurze chcemy się czuć poniekąd jak w domu. Przez ostatnie 2 lata granica między pracą w domu a tą w biurze zatarła się bowiem jak nigdy dotąd. Nic więc dziwnego, że pracownicy zaczęli oczekiwać, że w ich miejscu pracy będzie… jak w domu.
Co jest na topie? Komfort i niemal domowa przytulność. Zapewniają ją wygodne tapicerowane sofy i fotele, które tworzą często biurowy salon. Zgodne z tym nowym trendem są też biurowe kuchnie, w pełni wyposażone, z wysokiej jakości sprzętami AGD, pięknymi zestawami porcelany, czy nawet codziennymi porcjami przysmaków, z których mogą korzystać pracownicy.
Modę na domowe przestrzenie do pracy przyniosły coworki, czyli biura do wynajęcia. Prześcigają się one w nowoczesnym i przyjaznym designie. Trend ten przyszedł też z Zachodu, gdzie często powstają wręcz przestrzenie łączące biura z miejscami wypoczynku, czy nawet snu dla pracowników. Tego typu aranżacje biur są standardem także w krajach azjatyckich.
Elementy natury
Zrównoważony rozwój i dbałość o ekologię coraz więcej firm wpisuje sobie do swoich strategicznych celów. O tym mówi też trzeci trend. Na poziomie aranżacji biura jest to często dążenie do stworzenia miejsc pracy o tak zwanym dodatnim wyniku netto, czyli takich, które mają pozytywny wpływ na środowisko.
Coraz więcej osób poszukuje też kontaktu z naturą i możliwości przebywania w jej otoczeniu.
Wszystkie te czynniki spowodowały prawdziwy boom na nowoczesne aranżacje, tworzone zgodnie z zasadami „biophilic design”, czyli projektowania biofilnego.
Co to oznacza? Biuro, którego ważną częścią jest zieleń – przede wszystkim zielone rośliny, te doniczkowe, i te w postaci np. zielonych ścian. Żywe rośliny poprawiają samopoczucie pracowników, oczyszczają powietrze i podnoszą jego wilgotność, a przede wszystkim tworzą przyjemne i zdrowe środowisko pracy.
Wyposażenie nowoczesnego biura
Trend nr 4 wskazuje, jak ważne w nowoczesnym biurze są elastyczne i wielofunkcyjne meble. Ergonomiczne wyposażenie to już dziś właściwie standard w nowoczesnych aranżacjach. Poprawiają efektywność pracy, podnoszą komfort i tak zwany dobrostan pracowników.
Równie ważną kwestią jest wielofunkcyjność przestrzeni biurowej. Zgodnie z nowoczesnymi metodami zarządzania pracą zespołów (znanymi jako zwinne metody pracy, czyli agile i scrum), biuro powinno sprzyjać kreatywności i wspierać pracowników w poszukiwaniu najlepszych opcji na rozwiązanie danego problemu.
Potrzebne są więc elastyczne, wielofunkcyjne przestrzenie, które można dopasowywać do szybko zmieniających się potrzeb zespołów projektowych. Biurka muszą być mobilne, z opcją szybkiej personalizacji. Miejsca do siedzenia – wygodne, komfortowe i zróżnicowane. Są to zarówno ergonomiczne fotele, jak i klękosiady, siedziska do pracy dynamicznej, pufy, czy nawet huśtawki. W niektórych biurach pojawiają się leżaki czy leżanki!
Well-being i zdrowie pracowników
Pod nazwą well-being kryje się dobrostan, czyli dobre samopoczucie i zdrowie pracowników. Trend piąty, czyli modne biuro „z górnej półki”, dba o ten dobrostan dziś wyjątkowo, wiedząc, że zadowolony i zdrowy pracownik to lojalny i zaangażowany członek zespołu.
Jak dbać o well-being w biurze? Zalicza się do tego np. troska o zdrowe powietrze – oczyszczacze powietrza, systemy antysmogowe, czujniki informujące o pogorszeniu jakości tego, czym oddychamy w biurze.
Równie ważna jest dbałość o właściwą akustykę. Można tu zastosować panele i maty wygłuszające oraz wykładziny, które tłumią nieznośny dla niektórych stukot obcasów. Popularnością cieszą się też specjalne miejsca do rozmów telefonicznych, stworzone, aby nie rozpraszać pozostałych pracowników.
Do tego dochodzi także troska o bezpieczeństwo sanitarne – od powierzchni antybakteryjnych i jonizatorów, po bezdotykowe baterie łazienkowe czy toalety. W dobie pandemii ochrona miejsc pracy pod tym kątem jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Wracamy tylko do tych biur, w których na co dzień czujemy się po prostu bezpiecznie.
Nowoczesne biuro to przestrzeń odpowiadająca na różne potrzeby pracowników i wspierająca procesy kreatywne. Jeśli chcesz, by Twój zespół pracował efektywnie i był zadowolony z miejsca, w którym spędza czas, postaw na nowoczesne aranżacje. Wysiłek na pewno się opłaci!