Miejsce do pracy w małym mieszkaniu

2023-11-30
Miejsce do pracy w małym mieszkaniu

Jeśli pracujesz zdalnie, warto byś wydzielił sobie miejsce do pracy, nawet w małym mieszkaniu. Zachęcamy, by swoją przestrzeń podzielić nawet na więcej stref – sen, zabawa, praca. Warto to zrobić, ponieważ w tak uporządkowanej przestrzeni pracuje się lepiej i efektywniej. Każda czynność jest znacznie przyjemniejsza, jeśli wykonujemy ją w odpowiednio przygotowanej strefie.

Spis treści:
Dlaczego warto podzielić przestrzeń?
Podział na strefy
Korzyści
Ergonomiczne biuro
Jak urządzić funkcjonalne biuro?
Przemyślane rozwiązania dla małych przestrzeni

Dlaczego warto wydzielić miejsce do pracy w małym mieszkaniu zamiast pracować z łóżka?

Odpowiednio przygotowane miejsce do pracy jest kluczowe do zachowania efektywności, nawet w małym mieszkaniu. Jeśli czujesz, że do Twojego życia wdarł się chaos i nie możesz się skupić na pracy, to może posiadasz nieergonomicznie rozplanowaną przestrzeń. Jeśli raz pracujesz z łóżka, innym razem w nim jesz, a zasypiasz w fotelu z dziwnie pokrzywionym kręgosłupem – czas działać. Bez względu na ilość przestrzeni, jaką dysponujesz.

Podział na strefy

Na szczęście pomysł jest bardzo prosty i możesz go wprowadzić w życie jeszcze dziś. Podział mieszkania na strefy, zwłaszcza jeśli pracujesz z domu, to ulga dla Twojego mózgu. Nawet jeśli nie myślisz o tym świadomie, Twoja głowa próbuje ustrukturyzować sobie rzeczywistość. Jak się ma to do pracy z łóżka? Ano tak, że wprowadzasz swój mózg w konsternację. Strefa odpoczynku powinna służyć właśnie temu – relaksowi. Odpowiednio zaplanowana sprawia, że czujesz uciekający stres, gdy tylko do niej wchodzisz. Jeśli nie możesz w nocy zasnąć lub regularnie się budzisz, podział mieszkania na strefy to świetny start w walce o lepszą jakość snu. Podczas pracy musisz się skupić – i sprawnie wykorzystywać energię do działania. To nie pora na wyciszenie, które kojarzy się (a przynajmniej powinno) z łóżkiem. Zanurzenie się w miękkiej pierzynie powinno wspierać spokojne uciekanie w krainę snów. Natomiast dobrze zaprojektowana strefa do pracy powinna dodawać Ci energii. I wcale nie potrzebujesz kupować wielopiętrowej willi. Projektuj z myślą o długim życiu – swoim i elektroniki!

Korzyści

Uporządkowanie stref życiowych to nie tylko zaleta dla głowy. Równie ważne okazuje się zdrowie fizyczne, a co za tym idzie – odpowiednio zaprojektowane meble. Praca z łóżka jest niekorzystna dla kręgosłupa – przypomnij sobie tylko te wszystkie dziwne pozycje, które przybierasz z laptopem. Czy aby na pewno kręgosłup powinien tak dziwnie się zwijać? No i jeszcze sam laptop! Jeśli zależy Ci na długim i szczęśliwym życiu sprzętu – daj mu odetchnąć. Płaska, twarda powierzchnia to właśnie ta, która najlepiej się nada. Zakup podkładki chłodzącej, jednocześnie podnoszącej ekran laptopa na wysokość Twoich oczu, to równie świetny pomysł. Każdy zapracowany komputer podziękuje Ci za lepsze traktowanie.

Tworzenie ergonomicznego miejsca do pracy w małym mieszkaniu

W małym mieszkaniu zorganizuj sobie miejsce do pracy, które będzie choćby niewielkim domowym biurem. Przytulna dziupla, w której zmieścisz tylko biureczkoklękosiad bez oparcia w wersji mini, w zupełności wystarczy. Warto przygotować sobie takie miejsce, nawet kosztem wykradzenia tych kilku metrów z salonu. Dodaj półeczkę, na której umieścisz najbardziej motywujące książki albo maleńką tablicę korkową, a okaże się, że dosłownie dwa metry kwadratowe wystarczą, aby poczuć się profesjonalnie. Jeśli masz nieco więcej miejsca, możesz pokusić się o zamykaną szafkę na dokumenty, a nawet drukarkę! Z kolei, jeśli zależy Ci na ekologii, tak jak nam, możesz wtedy wybrać ekologiczny toner i poczuć, że robisz coś dobrego. Wchodząc do biura, dajesz znak nie tylko własnej głowie, lecz także domownikom. To czas na pracę. Nie wolno Ci przeszkadzać.

Jak urządzić funkcjonalne biuro w kawalerce?

A biuro w kawalerce – czy to możliwe? Odpowiadamy: tak. Bo choć biuro kojarzy się z osobnym pokojem, nie musi tak wcale być. Jeśli masz do dyspozycji jedynie pokoik, odważnie nazywający się mieszkaniem – również dasz radę. Grunt to dobre planowanie. Strefa pracy to niekoniecznie osobne pomieszczenie. Wystarczy kącik, który przeznaczysz na biurko i malutki klękosiad. Jeśli wybierzesz elektrycznie regulowane biurko, możesz po zakończeniu pracy wsunąć swój klękosiad lub krzesło pod spód, oszczędzając miejsce. Taki wybór to też zysk dla Twojego zdrowia – bo kręgosłup nie przepada za siedzeniem, za to uwielbia stanie! Nasze biurko jest już zaopatrzone w ładowarkę indukcyjną i 3 porty USB, co pomoże Ci w utrzymaniu porządku na niewielkim obszarze. Jeśli zdecydujesz się na model w jasnym kolorze, np. na nasze biurko regulowane popielate, nie obciążysz wizualnie przestrzeni.

Przemyślane rozwiązania dla małych przestrzeni

Może to żona oddała Ci do dyspozycji swoją starą garderobę, a może mieszkasz w kawalerce, którą udało się w końcu kupić albo wynajmujesz pokój ze znajomymi – to nieważne. Ważne jest to, że naprawdę możesz stworzyć swoje małe biuro – swoją strefę do pracy, miejsce skupienia. A z nami ta strefa będzie i piękna, i wygodna!

pixel