Czy można oswoić stres w pracy? Przydatne wskazówki i ćwiczenia

2023-02-02
Czy można oswoić stres w pracy? Przydatne wskazówki i ćwiczenia

Zgodnie z wynikami badań najczęstsze przyczyny stresu w pracy to reorganizacja działalności firmy i brak pewności dalszego zatrudnienia. Następne w kolejce są: nadmiar obowiązków, nieodpowiednie zachowanie przełożonych, brak możliwości wykonania w terminie zaplanowanych zadań, brak rozwoju i wypalenie zawodowe. 28% badanych przynajmniej raz musiało korzystać z usług psychologa. Nieco bardziej zestresowane w pracy są kobiety, zwłaszcza te pracujące w dużych korporacjach – aż 38% spośród nich deklarowało, że odczuwa stres nawet kilka razy w tygodniu. Z kolei mężczyzn mocniej niż kobiety stresują praca w trybie home office oraz trudy dzielenia czasu na obowiązki zawodowe i domowe.

Spis treści:
Czy można się go pozbyć?
Work-life balance
Ćwiczenia relaksacyjne

Jak radzić sobie ze stresem w pracy i czy da się go pozbyć?

Chcesz wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem w pracy? Choć stres to naturalna reakcja organizmu, odczuwany zbyt często może pogorszyć zdrowie oraz doprowadzić do poważnych zaburzeń. Przepracowanie i ciągle poczucie zagrożenia to prosta droga do wielu chorób psychicznych, depresji, nerwicy, problemów z układem krążenia czy ze snem. Stres w pracy obniża poczucie bezpieczeństwa i własną samoocenę, prowadzi też do wielu komplikacji w życiu rodzinnym. Jeśli odczuwasz permanentne napięcie, nie bagatelizuj tego. Polecamy kontakt ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Z jego pomocą łatwiej będzie Ci zidentyfikować przyczynę stresu, uspokoić się i zwrócić uwagę na możliwe sposoby rozwiązania problemu.

Work-life balance, czyli określ swoje priorytety

Work-life balance to stan, w którym Twoje życie zawodowe i prywatne się równoważą. Co to znaczy? Że nie zarywasz nocy z powodu nadgodzin, nie pracujesz ponad swoje siły. Ponadto masz czas na własne hobby, aktywność fizyczną, chwile dla rodziny i nie zaniedbujesz tego z powodu nadmiaru obowiązków. Paradoksalnie pozytywny wpływ na work-life balance miała pandemia. Przed nią nawet 37% polskich pracowników deklarowało pracę po godzinach kilka razy miesięcznie. Po pandemii zaczęliśmy pracować mniej. Podobnie jest z urlopem – przed pandemią aż 59% pracowników deklarowało stały kontakt z przełożonym w trakcie wypoczynku, teraz liczba ta spadła do 32%. Jak na co dzień zadbać o work-life balance? Zaplanuj tydzień, spisując swoje zadania w różnych kategoriach np.: praca, rodzina, hobby, zdrowie i aktywność fizyczna. Nadaj każdemu priorytet (np. w skali 1-5) i konsekwentnie je realizuj. Nie odpuszczaj zadań spoza pracy!

Ćwiczenia, które pomogą zmniejszyć stres w pracy

Poniższe propozycje nie zlikwidują przyczyny stresu w pracy, ale pozwolą Ci łatwiej nad nim zapanować. O czym konkretnie mowa? O prostych technikach relaksacyjnych! Sprawdź tych kilka ćwiczeń na zmniejszenie stresu!

Ćwiczenia oddechowe przy biurku

Świadomość własnego oddechu oraz proste techniki oddechowe pomagają się odprężyć i zmniejszyć fizjologiczną reakcję na stres. Jak oddychać, gdy szef lub koleżanka z pracy Cię „zagotowali”? Skup się i postaraj wyrównać oddech. Każdy wdech oraz wydech powinien trwać ok. 7 sekund, podobnie jak czas, na który zatrzymujesz powietrze w płucach. Taki cykl powtórz 7 razy, a zobaczysz, że stres się zmniejszy.

Medytacja

Techniki medytacji pomagają się wyciszyć i ukoić umysł. Nie musisz chodzić na siłownię ani na specjalistyczne zajęcia. Po odrobinie treningu możesz seans medytacyjny przeprowadzić w domu lub w biurze. Jak zacząć medytować? Usiądź wygodnie i zamknij oczy. Staraj się odrzucić od siebie negatywne myśli, a także je sobie zwizualizować np. jako chmury czy piasek. Jeśli masz z tym problemy, skorzystaj z tutoriali w internecie lub prostych aplikacji do medytacji – jest ich mnóstwo!

Wysiłek fizyczny

Bardzo zdrowy i prosty sposób na zmniejszenie stresu to ćwiczenia fizyczne. Twój organizm produkuje wtedy endorfinę, czyli hormon szczęścia. Skutecznie redukuje on poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi. Rodzaj wysiłku fizycznego jest zupełnie nieistotny. Ważne, by sprawiał Ci on frajdę. Może to być godzinny spacer, jogging, seans na siłowni, jazda rowerem czy pływanie. Zadbaj też o zdrowe warunki pracy, a przede wszystkim zamień statyczne siedzisko na takie, które umożliwia tzw. dynamiczne siedzenie. Może to być np. oferowany w naszym sklepie klękosiad, czyli ergonomiczny fotel ułatwiający utrzymanie właściwej postawy w trakcie pracy.

Kontakt z naturą

Jeśli odczuwasz zdenerwowanie w pracy, zadbaj o to, by do Twojej codziennej rutyny dodać stały kontakt z przyrodą. To skuteczny i łatwy do osiągnięcia sposób na zmniejszenie zdenerwowania. Co może pomóc? Spacer w lesie lub w parku. Godzina aktywności fizycznej w otoczeniu przyrody. A nawet długie wpatrywanie się w miejską zieleń czy opieka nad domową dżunglą. Jeśli interesuje Cię temat zieleni i jej wpływu na pracę, sprawdź, dlaczego rośliny sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi! Jak widać, możemy sobie pomóc w walce ze stresem za pomocą bardziej lub mniej angażujących technik. Wypróbuj je i korzystaj z nich regularnie przy codziennych wyzwaniach!

Źródła:
https://wellbeinginstitute.com.pl/raport-wellbeing-w-praktyce/
https://hrk.pl/pl/grupa-hrk/aktualnosci/raport-stres-w-pracy-2021
https://hrk.pl/pl/grupa-hrk/aktualnosci/raport-stres-w-pracy-2021
https://hrk.pl/pl/grupa-hrk/aktualnosci/raport-stres-w-pracy-2021

Polecane

pixel