Kenoko Business

Jak urządzić pokój dla ucznia? Poradnik dla rodziców

2022-09-01
Jak urządzić pokój dla ucznia? Poradnik dla rodziców

Pokój dla ucznia naprawdę trudno się urządza, i to niezależnie od wieku jego mieszkańca. Dlaczego? Pomieszczenie ma najczęściej niewielki rozmiar – w mieszkaniach w bloku zajmuje małą sypialnię, w domach zwykle przestrzeń na poddaszu. Na kilku metrach kwadratowych trzeba natomiast zmieścić zastraszająco dużo różnych funkcji – strefę nauki i odrabiania lekcji, miejsce na przechowywanie ubrań, książek, zabawek i różnych trofeów, kącik do spania, zabawy i przyjmowania przyjaciół. A co gorsza, jeden pokój nieraz dzieli się między dwójkę dzieci, a to gotowy przepis na konflikty i dąsy.



Spis treści:
O czym warto wiedzieć?
Jaki fotel i biurko wybrać?
Odpowiednie wymiary
Ergonomia przede wszystkim

O czym warto wiedzieć, jeśli urządzasz pokój dla ucznia?

Oto najważniejsze zasady, które pomogą Ci urządzić pokój dla ucznia:

- Odpowiednie kolory na duże powierzchnie w dziecięcym pokoju to barwy jasne i neutralne, sprzyjające skupieniu. Nawet nie myśl o intensywnym różu, kanarkowym żółtym, przedszkolnym pomarańczu, dinozaurowym zielonym. Mocne kolory tak, ale w dodatkach!
- Dziecko szybko rośnie, a jego kręgosłup wraz z nim. To wrażliwy moment w jego rozwoju. Zainwestuj w porządne łóżko z dobrej jakości materacem, nie żadne rozkładane wersalki.
- Kącik do nauki i odrabiania lekcji musi być wygodny, dobrze doświetlony (światło dzienne, punktowe, czyli lampka, oraz ogólne). Wybieraj ergonomiczne meble, dopasuj je do wzrostu dziecka, a najlepiej kup takie, które będą rosły razem z nim.
- W pokoju ucznia zaplanuj dużo miejsca do przechowywania. Uwierz, będziecie go potrzebować.
- Zorganizuj miejsce na dziecięcą i nastoletnią twórczość – każdy dorastający młody człowiek ma wielką potrzebę otaczania się swoimi rysunkami, zdjęciami podziwianych przez niego osób, cytatami, szkicami. Może to być np. druciana ściana, w którą wpina się kartki spinaczami lub inne kreatywne miejsce.
- Zadbaj, by w pokoju ucznia znalazło się miejsce na dziecięce trofea. To bardzo ważne! Kamienie, szyszki, opakowanie po ulubionej gumie, prezenty od przyjaciół – każde dziecko to urodzony zbieracz!
- Nie zapomnij o designerskim miejscu do przyjmowania znajomych. To mogą być kolorowe poduchy lub mała sofka. Zaakceptuj i doceń jego przyjaciół, a będzie nosił w sobie to wspaniałe uczucie do końca życia.

Najważniejsze meble dla ucznia w pokoju, czyli biurko i fotel

Kluczowymi elementami w pokoju dla ucznia są biurko i fotel. Oczywiście, wiemy jak jest. Do pewnego wieku dziecko odrabia lekcje przy stole w kuchni albo salonie. Tak bywa wygodniej, a Ty nie musisz co 5 minut udawać się do dziecięcej jaskini, by odpowiedzieć na kolejne „Mamoooo!”. Przychodzi jednak taki czas, że dorastający młody człowiek zamyka się w pokoju, a nauki mniej więcej w tym samym czasie zdecydowanie przybywa. Potrzebne będzie ergonomiczne i wygodne miejsce do pracy. Jak je stworzyć? Zacznijmy od biurka dla dziecka. Nie może być za małe. Optymalna szerokość blatu to 100, a nawet 120 cm. Głębokość powinna wynosić 60 cm lub więcej – chodzi o to, by przestrzeni roboczej i miejsca na odłożenie książek było wystarczająco dużo.

Jaką wysokość powinno mieć biurko, a jaką siedzisko w fotelu dla dziecka?

To zależy od wzrostu dziecka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek:

- wzrost do 112 cm – blat na wysokości 45 cm, siedzisko ok. 26-28 cm od podłogi (zależy oczywiście od długości nóg małego użytkownika);
- wzrost od 113 do 128 cm – blat na wysokości 52-54 cm, a siedzisko w odległości ok. 30 cm od podłogi;
- wzrost od 128 do 140 cm – blat na wysokości 58-60 cm od podłogi, siedzisko wysokie na 34-36 cm;
- wzrost od 140 do 158 cm – blat na wysokości 64-68 cm, a siedzisko w odległości 38-40 cm;
- wzrost powyżej 158 cm – blat na wysokości ok. 70 cm lub wyżej, siedzisko w odległości 42 lub wyżej cm od podłogi.

Ergonomia przede wszystkim

Jaki z tego wniosek? Biurko dla dziecka powinieneś w zasadzie wymienić raz na kilka lat, aby uczniowi było wygodnie. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków, które rosną wyjątkowo szybko i nawet blat na wysokości 70 cm może im nie wystarczyć. Rozwiązaniem jest np. podnoszone elektrycznie biurko, takie jak nasz model DEWA z regulacją wysokości blatu w zakresie 65-130 cm. Podobne zasady dotyczą wyboru fotela do odrabiania lekcji. Musi mieć regulowaną wysokość siedziska, inaczej po sezonie czy dwóch zwyczajnie przestanie być odpowiednie. Najlepszy wybór to ergonomiczny fotel, w którym wyregulujesz i dopasujesz do wymiarów dziecka także stopień nachylenia oparcia i jego wysokość czy umiejscowienie podłokietników.

Młodzi użytkownicy pokojów dziecięcych lubią też modne fotele gamingowe, ale sprawdź koniecznie, czy pod designem rodem z Youtube’a kryje się też prawdziwa ergonomia. Dorastającym dzieciakom polecamy również dostępne w naszym sklepie klękosiady, które odciążają rosnący szybko kręgosłup i wzmacniają mięśnie brzucha.

pixel