Kupujemy biurko i krzesło dla pierwszoklasisty. Jakie meble dla pierwszaka wybrać?

2023-08-29
Kupujemy biurko i krzesło dla pierwszoklasisty. Jakie meble dla pierwszaka wybrać?

Pierwsza klasa to nie bułka z masłem. Jak wesprzeć ucznia przed jego pierwszym dniem w szkole?

Każdy rodzic przeżywa w końcu tę chwilę. Twój – jeszcze do niedawna – przedszkolak wchodzi w nowy etap edukacji i idzie pierwszy raz do „dużej szkoły”. Emocje ogromne i u szkraba, i u jego rodziców. Pojawiają się obawy, jak sobie poradzi z nowymi obowiązkami, z tęsknotą, z siedzeniem w ławce bez przerwy przez 45 minut, kiedy do niedawna mógł niemal cały dzień spędzać na zabawie.

Oto wskazówki, jak pomóc młodemu adeptowi nauki w trakcie pierwszych tygodni i miesięcy edukacji:

  • To kompletnie nowa sytuacja dla dziecka. Naturalne, że pojawiają się łzy, strachy, może nawet niechęć i bunt, a także rozczarowanie po pierwszych dniach. Nie umniejszaj jego uczuć, nie wyśmiewaj łez, rozmawiaj o emocjach i pozwól im wybrzmieć.
  • Nie porównuj dziecka z innymi, ani teraz, ani nigdy. Przypomnij sobie, jak Ciebie bolały mamine lub babcine „Dlaczego płaczesz, zobacz, jaki Tadzio dzielny” albo „Znowu zapomniałeś, jak pisać duże Ł? Hania w Twoim wieku pisała już całe zdania”.
  • Śledź postępy dziecka i chwal nawet te najmniejsze. Wytłumacz mu, że nie wszystkiego da się nauczyć od razu i że nie każdy jest we wszystkim dobry.
  • Przez pierwsze miesiące nie zostawiaj dziecka samego z lekcjami – siedź, tłumacz, ale zachęcaj do samodzielności i nie odrabiaj lekcji za niego. Pokaż mu, że jest dla Ciebie ważne i że w nie wierzysz.
  • Zadbaj o zdrową dietę dziecka, która jest ważna dla rozwoju mózgu. Do śniadaniówki pakuj owoce i kanapki, a nie czipsy i batony.
  • Pilnuj, aby dziecko dobrze się wysypiało i nie spędzało wieczorów przed ekranami.
  • Ustal czytelne zasady odrabiania lekcji i przestrzegaj ich konsekwentnie.
  • Stwórz dziecku miejsce (jego własne, nie do spółki z rodzeństwem!) do odrabiania lekcji. Powinno się w nim znaleźć krzesło ergonomiczne i biurko oraz lampka biurkowa.

Chcesz wiedzieć więcej, jak urządzić pokój dla ucznia klasy pierwszej? Sprawdź nasz artykuł: Jak urządzić pokój dla dziecka w wieku szkolnym? Wskazówki

Jak wybrać biurko dla pierwszaka? Najważniejsze zasady

Biurko to najważniejszy mebel w pokoju albo kąciku pierwszoklasisty. Choć w wielu rodzinach lekcje odrabia się przy stole w kuchni czy jadalni albo (o zgrozo!) przy stoliku kawowym i telewizorze w salonie, doradzamy, aby małemu uczniowi zapewnić jednak własną i cichą przestrzeń. Pomoże mu to się skupić, a to brak koncentracji jest największym problemem każdego pierwszaka.

Jakie biurko będzie dobre dla pierwszoklasisty? Mebel musi być dopasowany do wzrostu dziecka. Oto wytyczne, jak dobrać wysokość biurka:

  • 121–127 cm wzrostu – blat na wysokości 52 cm;
  • 128–142 cm wzrostu – blat na wysokości 58 cm;
  • 143–157 cm wzrostu – blat na wysokości 64 cm.

Najlepszym pomysłem dla ucznia jest biurko z regulacją wysokości. Dzięki temu wysokość blatu dobierzesz dokładnie do wzrostu dziecka. Większość pierwszaków mierzy mniej więcej 122–134 cm wzrostu, ale wiadomo, bywa z tym różnie, tym bardziej że Twoja pociecha będzie cały czas rosła. Biurko „sklepowe” może zwyczajnie nie pasować – dziecko będzie się garbić lub nadmiernie obciążać kręgosłup i nadgarstki.

Jakie biurko regulowane wybrać? Polecamy biurka elektryczne z podnoszonym blatem z oferty Black Point. Sterowane są z pomocą dwóch cichych silników. Wystarczy jedno dotknięcie panelu dotykowego, a biurko podjedzie na odpowiednią wysokość. Wysokość można ustawić wcześniej – dziecko może więc obsługiwać biureczko samodzielnie! Mebel ma też blokadę, która zapewnia małemu psotnikowi bezpieczeństwo.

Jaki model biurka z regulacją wysokości wybrać? Gdy miejsca mało, sprawdzi się np. biurko narożne. Można je ustawić w rogu pokoju, a dodatkowo pomieści ono więcej niż klasyczne prostokątne biurko.

Z czego powinien być wykonany blat biurka dla pierwszaka? Jedna z opcji to biurko szklane, które jest łatwe do utrzymania w czystości. Drugi dobry pomysł to biurko podnoszone z drewnianym blatem.

Jaki fotel do biurka pierwszoklasisty?

Co będzie najlepszym siedziskiem? Oczywiście krzesło ergonomiczne! To bardzo ważne, aby dbanie o zdrowy kręgosłup i prawidłową postawę zaczynać już od pierwszego roku nauki. Jeśli tylko zobaczysz, ile musi codziennie dźwigać na własnych plecach Twój biedny pierwszak, od razu zrozumiesz, że nie jest najważniejsze, aby fotel biurkowy dla dziecka był tani, różowy czy nawiązywał do postaci z Psiego Patrolu. W pierwszej kolejności powinien być ergonomiczny.

Krzesło ergonomiczne można przystosować do wzrostu dziecka oraz długości jego nóg i rąk. Taki fotel zadba, aby plecy go nie bolały, a kręgosłup ustawiał się tak, jak powinien.

Jaki model wybrać? Zwróć uwagę na klękosiady z oferty naszego sklepu. To siedziska, które wymuszają prawidłową postawę – a to oznacza, że dziecko nie może się na nich garbić.

Gdy siedzisz na klękosiadzie, plecy automatycznie się prostują, a ciało przestaje się spinać. Uczniowi będzie łatwiej skupić się na trudnych zadaniach z polskiego czy matematyki. Nie mówiąc już o trudnej sztuce prawidłowego pisania dużego Ł!

Po więcej porad sięgnij do naszego artykułu: Jak zachować prawidłową postawę przy pracy?

pixel