Kenoko Business

Praca zdalna vs praca w biurze. Za i przeciw

2023-01-27
Praca zdalna vs praca w biurze. Za i przeciw

Jeszcze do niedawna w trybie pracy zdalnej działali głównie freelancerzy, oferujący różne usługi na zlecenie – graficy, dziennikarze, copywriterzy, konsultanci, projektanci oraz przedsiębiorcy z różnych branż prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze. Od czasu pandemii koronawirusa praca z domu stała się jednak codziennością wielu z nas. Część firm nawet teraz nie wróciła w pełni do pracy stacjonarnej i daje swoim pracownikom wybór miejsca pracy lub decyduje się na różne formy tzw. pracy hybrydowej (częściowo z domu, częściowo z biura). Czy to dobrze, czy źle? Czy lepiej pracować w biurze, czy w zaciszu własnych czterech kątów? Jak zawsze – TO ZALEŻY. Pochylmy się więc nad zaletami i wadami obu opcji.

Spis treści:
Zalety home office
Wady
W jakim trybie lepiej pracować?

Zalety pracy zdalnej

Jakie są największe plusy pracy zdalnej ze swojego domowego biura? Oto one!

1. Brak konieczności dojazdu do pracy i kosztów, jakie się z tym wiążą.
Dla wielu osób to największa zaleta pracy z domu. Codzienne dojazdy są męczące, a w dużych miastach potrafią trwać godzinę lub dwie godziny dziennie. Problemem jest zatłoczona komunikacja, a w przypadku samochodu – drożejące paliwo i konieczność poszukiwania miejsc do parkowania. Praca z domu oszczędza więc Twoje pieniądze i czas, nie wspominając już o nadszarpniętych nerwach z powodu wiecznych korków. To także komfort dla osób mniej mobilnych czy niepełnosprawnych.

2. Możliwość elastycznego ustalania czasu pracy.
W swoich czterech kątach to Ty ustalasz zasady. Wiele firm pozwala pracownikom home office na indywidualną organizację czasu pracy – możesz wykonywać zadania wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku tych, którzy muszą odbierać dzieci ze szkoły i tych, którzy lubią sobie dłużej pospać rano.

3. Cisza i spokój we własnym mieszkaniu.
Nie każdy jest duszą towarzystwa, której najlepiej pracuje się w grupie. Wielu z nas trudno się skupić w otoczeniu innych osób, w hałasie, słysząc ciągłe rozmowy. Dla introwertyków praca w trybie home office to sposób, by działać skuteczniej, efektywniej i z większą koncentracją.

Największe wady home office

Czy praca z domu ma swoje ograniczenia? Oczywiście! Być może nawet Tobie zdarzyło się zachłysnąć możliwością pracy z własnej kanapy czy kuchennego stołu i radością, jaką początkowo dawał brak konieczności codziennego wstawania i dojazdów. W dłuższej perspektywie wiele osób zaczyna jednak dostrzegać wady takiego rozwiązania. Do tego stopnia, że z wytęsknieniem wracają do własnego, całkiem stacjonarnego biura. Jakie są największe wady pracy z domu? Należą do nich:
- Konieczność ciągłej samokontroli i dobrego zarządzania czasem. Niektórzy radzą sobie z tym śpiewająco, ale, bądźmy szczerzy, większość z nas miewa z samoorganizacją sporo problemu, źle planuje zadania, za bardzo skupia się na szczegółach i szybko dekoncentruje. Takie osoby będą miały mniejszą wydajność przy pracy w domu.
- Brak koncentracji. Życie domowe nie sprzyja skupieniu. Zbyt wiele czeka na nas w domu tzw. rozpraszaczy. Grający telewizor, pralka, którą trzeba nastawić, obiad, który chce się ugotować, pies, którego trzeba wyprowadzić. Uff, nie jest łatwo, prawda?
- Dzielenie przestrzeni z innymi domownikami. Home office najlepiej działa, gdy jesteś w domu sam. Wystarczy partner/ka z pracą zdalną czy dzieci, które odrabiają lekcje, by do Twojego codziennego harmonogramu wkradły się niepotrzebne nerwy i chaos.
- Brak towarzystwa innych osób. Człowiek to zwierzę społeczne, dłuższa samotność na większość z nas działa demobilizująco i przygnębiająco.

Czyli jednak zamiast pracy zdalnej lepiej wybrać pracę w biurze?

Czy wady pracy zdalnej (a jest ich, jak widać, sporo) oznaczają, że lepszym rozwiązaniem jest klasyczna praca w biurze? Niekoniecznie. Wiele zależy od osobowości pracownika. Niektórzy zdecydowanie lepiej sobie radzą, pracując z domu. Inni rozkwitają w otoczeniu innych i to w biurze pokazują swój potencjał. Kompromisowym wyjściem może być praca hybrydowa, czyli łączenie pracy z domu z pracą biurową. Działa tak z dużymi sukcesami sporo firm. Niektóre odgórnie narzucają pracownikom konieczność obecności w biurze, np. dwa dni w tygodniu. Inne pozostawiają to decyzji kierowników mniejszych zespołów. Dzięki temu pracownicy mają komfort trybu home office, a jednocześnie nie tracą więzów z firmą i tworzą zgrane i dobrze rozumiejące się zespoły. Niezależnie od tego, czy pracuje się z domu, czy z biura, aby działać wydajnie i skutecznie, warto wziąć do serca kilka ważnych zasad:
- Zadbaj o swoje miejsce pracy – ergonomiczne krzesło i wygodne biurko to podstawa! Więcej pisaliśmy o tym tutaj: Ergonomiczne stanowisko pracy. 5 wskazówek, które pomogą Ci je stworzyć.
- Dowiedz się, czym jest work-life balance, dbaj o swoje hobby, spotykaj się ze znajomymi, zaplanuj czas dla rodziny.
- Nie stój w miejscu. W pracy czy w szkole cały czas można (i trzeba) uczyć się nowych rzeczy. Samorozwój i dokształcanie się to nie tylko sposób na znalezienie lepszej pracy, ale także najlepszy patent na zdrowy i sprawny mózg!

Polecane

pixel