Przeszkadza Ci hałas w pracy? Dowiedz się, jak sobie z nim poradzić. Przydadzą się przegrody akustyczne, filcowe przesłony i podkładki. Co jeszcze?
Akustyka w pracy – dlaczego jest tak ważna?
Zła akustyka (czyli po prostu nadmierny hałas) obniża wydajność w pracy, wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie, może także prowadzić do przewlekłego stresu i problemów ze zdrowiem. Pracując w hałasie, czujesz się rozdrażniony i zmęczony, współpracownicy zaczynają Cię męczyć, a proste sytuacje wydają się Cię przerastać.
Jaki hałas w biurze szkodzi najbardziej? Dźwięki pracujących urządzeń – szum ksera, komputerów czy klimatyzacji. Odgłosy zza okien. Kroki, szczególnie dokuczliwe np. przy chodzeniu na wysokich obcasach. A przede wszystkim rozmowy, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy pracujesz w tzw. open space, czyli na planie otwartym.
Rozmowy są o tyle trudne do zniesienia, że nasz umysł nie potrafi się od nich odciąć. Jesteśmy tak zaprogramowani, że ludzki mózg automatycznie próbuje wychwycić i zinterpretować to, co mówią inni. Kiedyś pomagało to nam przetrwać w grupie. Dziś – sprawia, że otwarte biura stają się prawdziwą zmorą.
Jak zadbać o akustykę w miejscu pracy? Najważniejsze zasady przy pracy w biurze
Zadbaj o dźwiękoszczelne okna, które ograniczą lub całkiem wyeliminują hałas dochodzący z ulicy.
Na podłodze rozłóż maty, które tłumią odgłosy kroków. Mogą to być też np. wykładziny podłogowe. Unikaj podłóg drewnianych, wyłożonych płytkami czy panelami laminowanymi.
Zamontuj sufit akustyczny – podwiesza się go pod stropem, aby zmniejszyć docierające do pracowników dźwięki.
Pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy umieść pionowe panele akustyczne (wykonane np. ze specjalnego rodzaju filcu). Dobrą opcją są również przymocowywane do sufitu (czyli wiszące) lub wolnostojące przegrody akustyczne z pianki czy filcu.
Zwiększ odległość między biurkami.
Ustaw w pomieszczeniu meble, np. regały z książkami, dokumentami. Powieś zasłony w oknach. Zorganizuj zieloną ścianę z roślin doniczkowych.
W biurze stwórz miejsca do rozmawiania – mogą to być np. budki akustyczne czy specjalne, wyciszone pomieszczenia.
Zadbaj o detale na stanowisku pracy. Nogi krzeseł powinny być podklejone filcem, a fotele na kółkach trzeba umieszczać na specjalnych matach dźwiękoszczelnych.
Na biurku umieść podkładki, które ograniczą hałas i poprawią komfort pracy. Najlepiej, aby były to podkładki filcowe! Zwróć uwagę na propozycje podkładek filcowych z naszego sklepu – wykonujemy je z ekologicznego filcu wysokiej jakości, są więc trwałe, a przy tym wyglądają świetnie.
Odpowiednia aranżacja biura czyni cuda! Nawet otwarty plan można w taki sposób podzielić na różne strefy funkcjonalne, aby odizolować je od siebie akustycznie. Właśnie tak projektuje się dziś tzw. coworkingi, w których hałas jest minimalny pomimo tego, że pracuje w nich wiele osób.
Jak zadbać o akustykę w domowym biurze?
Jeśli pracujesz w ramach home office, domowy hałas jest dla Ciebie równie szkodliwy, jak ten biurowy. Dźwięki zza okien, szumiący laptop, a przede wszystkim odgłosy codziennego życia sprawiają, że Twoja wydajność i koncentracja spadają.
Oto kilka wskazówek, jak poprawić akustykę w domowym biurze i jak zmniejszyć hałas.
Pracuj w oddzielnym pomieszczeniu i przy zamkniętych drzwiach.
Jeśli to niemożliwe, wydziel osobny kącik do pracy zdalnej i oddziel go od reszty pomieszczenia. Może do tego posłużyć regał z książkami lub wysoka komoda. Inna dobra propozycja to mobilna, stojąca przegroda akustyczna wykonana z pianki, filcu czy innego tworzywa o właściwościach tłumiących dźwięk.
Doszczelnij okna i drzwi. W sklepach ogólnobudowlanych kupisz specjalne maty wygłuszające, które można przymocować do drzwi czy ściany.
Nie pracuj przy włączonym telewizorze, w godzinach pracy nie włączaj też pralki i innych domowych urządzeń.
Na podłodze połóż dywan lub wykładzinę. Wytłumi dźwięki, a dodatkowo zapobiegnie zniszczeniu desek czy paneli przez kółka fotela biurowego.
Hałas dobrze tłumią też zasłony i inne tkaniny – pamiętaj o tym, urządzając swoje miejsce do pracy w domu.
Stosuj podkładki filcowe pod kubki, klawiaturę czy laptopa.
W pokoju, w którym pracujesz, umieść jak najwięcej żywych kwiatów doniczkowych. Tłumią dźwięki, oczyszczają powietrze, a dodatkowo poprawiają nastrój. Przetestowane!
Jeśli pracujesz przy stole w jadalni czy salonie, a dziecko odrabia przy nim w tym samym czasie lekcje, spraw sobie stojącą przegrodę filcową na biurko – w sklepach meblowych lub w internecie znajdziesz sporo pomysłów. Przegroda ma właściwości akustyczne, przyda się więc, jeśli przy jednym dużym stole pracują dwie osoby.
Kup słuchawki tłumiące hałas. Niektórym służy absolutna cisza, innym – muzyka pomagająca się skoncentrować lub zrelaksować.
Szukasz porad, jak urządzić domowe biuro? Zajrzyj do innych naszych artykułów. Tutaj pisaliśmy, czego nie może zabraknąć w kąciku home office: Ergonomiczne stanowisko pracy. 5 wskazówek, które pomogą Ci je stworzyć. Tutaj z kolei doradzaliśmy, które gadżety biurowe NAPRAWDĘ zdają egzamin: Czego nie może zabraknąć na Twoim biurku. Poznaj TOP 5 akcesoriów, z którymi będzie Ci się pracować lepiej.