Kenoko Business

Odpowiednia akustyka w biurze. Dowiedz się, jak sobie poradzić z hałasem w pracy.

2023-02-27
Odpowiednia akustyka w biurze. Dowiedz się, jak sobie poradzić z hałasem w pracy.

Dlaczego akustyka w biurze jest tak ważna? Zła akustyka (czyli po prostu nadmierny hałas) obniża wydajność w pracy, wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie, może także prowadzić do przewlekłego stresu i problemów ze zdrowiem. Pracując w hałasie, czujesz się rozdrażniony i zmęczony, współpracownicy zaczynają Cię męczyć, a proste sytuacje zaczynają Cię przerastać.




Spis treści:
Uciążliwe dźwięki
Jak poradzić sobie z hałasem?
Home office
Wskazówki

Jakie dźwięki mogą być uciążliwe w biurze i jak zadbać o odpowiednią akustykę?

O akustykę w biurze należy odpowiednio zadbać. W przeciwnym razie nadmierny hałas, np. dźwięki pracujących urządzeń – szum ksera, komputerów czy klimatyzacji, może zacząć Ci szkodzić. Do tego dochodzą odgłosy zza okien, kroki, szczególnie dokuczliwe np. przy chodzeniu na wysokich obcasach, a przede wszystkim rozmowy, które mają znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy pracujesz w tzw. open space, czyli na planie otwartym.

Rozmowy są o tyle trudne do zniesienia, że nasz umysł nie potrafi się od nich odciąć. Jesteśmy tak zaprogramowani, że ludzki mózg automatycznie próbuje wychwycić i zinterpretować to, co mówią inni. Kiedyś pomagało to nam przetrwać w grupie. Dziś – sprawia, że otwarte biura stają się prawdziwą zmorą.

Jak poradzić sobie z uporczywym hałasem?

- Zadbaj o dźwiękoszczelne okna, które ograniczą lub całkiem wyeliminują hałas dochodzący z ulicy.
- Na podłodze rozłóż maty, które tłumią odgłosy kroków. Mogą to być też np. wykładziny podłogowe. Unikaj podłóg drewnianych, wyłożonych płytkami czy panelami laminowanymi.
- Zamontuj sufit akustyczny – podwiesza się go pod stropem, aby zmniejszyć docierające do pracowników dźwięki.
- Pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy umieść pionowe panele akustyczne (wykonane np. ze specjalnego rodzaju filcu). Dobrą opcją są również przymocowywane do sufitu (czyli wiszące) lub wolnostojące przegrody akustyczne z pianki czy filcu.
- Zwiększ odległość między biurkami.
- Ustaw w pomieszczeniu meble, np. regały z książkami, dokumentami. Powieś zasłony w oknach. Zorganizuj zieloną ścianę z roślin doniczkowych.
- W biurze stwórz miejsca do rozmawiania – mogą to być np. budki akustyczne czy specjalne, wyciszone pomieszczenia.
- Zadbaj o detale na stanowisku pracy. Nogi krzeseł powinny być podklejone filcem, a fotele na kółkach trzeba umieszczać na specjalnych matach dźwiękoszczelnych.
- Na biurku umieść podkładki, które ograniczą hałas i poprawią komfort pracy. Najlepiej, aby były to podkładki filcowe! Zwróć uwagę na propozycje podkładek filcowych z naszego sklepu – wykonujemy je z ekologicznego filcu wysokiej jakości, są więc trwałe, a przy tym wyglądają świetnie.

Odpowiednia aranżacja biura czyni cuda! Nawet otwarty plan można w taki sposób podzielić na różne strefy funkcjonalne, aby odizolować je od siebie akustycznie. Właśnie tak projektuje się dziś tzw. coworkingi, w których hałas jest minimalny pomimo tego, że pracuje w nich wiele osób.

Jak zadbać o akustykę w domowym biurze?

O akustykę należy również zadbać w biurze domowym. Jeśli pracujesz w ramach home office, domowy hałas jest dla Ciebie równie szkodliwy, jak ten biurowy. Dźwięki zza okien, szumiący laptop, a przede wszystkim odgłosy codziennego życia sprawiają, że Twoja wydajność i koncentracja spadają.

Wskazówki

Oto kilka wskazówek, jak poprawić akustykę w domowym biurze i jak zmniejszyć hałas.
1. Pracuj w oddzielnym pomieszczeniu i przy zamkniętych drzwiach. Jeśli to niemożliwe, wydziel osobny kącik do pracy zdalnej i oddziel go od reszty pomieszczenia. Może do tego posłużyć regał z książkami lub wysoka komoda. Inna dobra propozycja to mobilna, stojąca przegroda akustyczna wykonana z pianki, filcu czy innego tworzywa o właściwościach tłumiących dźwięk.
2. Doszczelnij okna i drzwi. W sklepach ogólnobudowlanych kupisz specjalne maty wygłuszające, które można przymocować do drzwi czy ściany.
3. Nie pracuj przy włączonym telewizorze, w godzinach pracy nie włączaj też pralki i innych domowych urządzeń.
4. Na podłodze połóż dywan lub wykładzinę. Wytłumi dźwięki, a dodatkowo zapobiegnie zniszczeniu desek czy paneli przez kółka fotela biurowego.
5. Hałas dobrze tłumią też zasłony i inne tkaniny – pamiętaj o tym, urządzając swoje miejsce do pracy w domu.
6. Stosuj podkładki filcowe pod kubki, klawiaturę czy laptopa.
7. W pokoju, w którym pracujesz, umieść jak najwięcej żywych kwiatów doniczkowych. Tłumią dźwięki, oczyszczają powietrze, a dodatkowo poprawiają nastrój. Przetestowane!
8. Jeśli pracujesz przy stole w jadalni czy salonie, a dziecko odrabia przy nim w tym samym czasie lekcje, spraw sobie stojącą przegrodę filcową na biurko – w sklepach meblowych lub w internecie znajdziesz sporo pomysłów. Przegroda ma właściwości akustyczne, przyda się więc, jeśli przy jednym dużym stole pracują dwie osoby.
9. Kup słuchawki tłumiące hałas. Niektórym służy absolutna cisza, innym – muzyka pomagająca się skoncentrować lub zrelaksować.

Szukasz porad, jak urządzić domowe biuro? Zajrzyj do innych naszych artykułów. Tutaj pisaliśmy, czego nie może zabraknąć w kąciku home office: Ergonomiczne stanowisko pracy. 5 wskazówek, które pomogą Ci je stworzyć. Tutaj z kolei doradzaliśmy, które gadżety biurowe NAPRAWDĘ zdają egzamin: Czego nie może zabraknąć na Twoim biurku. Poznaj TOP 5 akcesoriów, z którymi będzie Ci się pracować lepiej.

pixel