Jeśli nie na krześle biurowym, to na czym? Lepsze i zdrowsze pomysły na siedziska do biurka, w tym klękosiady i hokery
Co jest nie tak z siedzeniem na krześle biurowym przy biurku? Największym ograniczeniem klasycznego fotela biurowego jest to, że nie pozwala (a przynajmniej mocno utrudnia) regularną zmianę pozycji. Próbowałeś kiedyś usiąść na krześle inaczej niż trzymając nogi prosto na ziemi? No właśnie.
Spis treści:
Prawidłowa postawa ciała
Jak na kręgosłup wpływa brak ruchu?
Na czym można siedzieć?
Prawidłowa postawa ciała na krześle biurowym
Wiele się mówi o zachowaniu właściwej postawy podczas siedzenia na krześle biurowym (plecy wyprostowane, nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni, stopy płasko na podłodze). Rzadko się jednak dodaje, że nawet taka, pozornie doskonała, pozycja ciała, zaszkodzi Ci, jeśli nie zmienisz jej przez dłuższy czas.
Jak na kręgosłup wpływa brak ruchu?
Twój kręgosłup nie lubi, kiedy się nie ruszasz. Krążki międzykręgowe potrzebują ciągłego nawodnienia – odwodnione uszkadzają się, co prowadzi do dyskopatii. A jak się je nawadnia? Poprzez wprawienie ciała w ruch. Na tym polega tzw. dynamiczne siedzenie. Codzienne ćwiczenia, jazda na rowerze czy spacer po pracy to jedno, ale ruszać musisz się także w trakcie siedzenia. Aby było to możliwe, potrzebujesz siedziska, które Ci na to pozwoli.
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zajrzyj do naszego artykułu: Siedzenie dynamiczne – co to jest i jak pomoże Ci pozbyć się bólu pleców?
Co zamiast krzesła biurowego? Klękosiad, hoker a może jeszcze co innego?
Istnieją na szczęście alternatywy dla krzesła biurowego, np. klękosiady czy hokery, które pomogą Ci zachować zdrowie nawet przy statycznej pracy przed komputerem. Poznaj nasze propozycje!
Pomysł nr 1
Jeśli nie wiesz jeszcze, czym jest klękosiad, koniecznie nadrób zaległości. Takie intrygująco wyglądające siedzisko to świetna recepta na pozbycie się bólów pleców. Klękosiady, takie jak te z oferty Kenoko, są polecane wszystkim borykającym się z bólem kręgosłupa, cierpiącym na dyskopatie i zwyrodnienia, a także kobietom w ciąży.
Jak działa takie siedzisko? W trakcie siedzenia przyjmujesz pozycję, która przenosi ciężar ciała z odcinka lędźwiowego kręgosłupa na kolana. Odciąża to kręgosłup i miednicę, a dodatkowo wzmacnia mięśnie.
Na takim klęczniku nie masz, jak się garbić – sposób siedzenia po prostu to uniemożliwia. Dzięki temu zyskujesz pewność, że zachowasz odpowiednią pozycję ciała. A warto przypomnieć, że garbienie się prowadzi do bólów karku i zwyrodnienia części szyjnej kręgosłupa.
Czy na takim siedzisku da się siedzieć 8 godzin? Pewnie! Podpowiadamy jednak, że najlepiej jak najczęściej zmieniać pozycję ciała, czyli z klękosiadu przesiadać się w trakcie dziennej „zmiany” na inne siedzisko. Jakie? Co powiesz na balansujący stołek albo piłkę?
Pomysł nr 2
Wśród zamienników klasycznego fotela biurowego ciekawą propozycją jest wysoki balansujący stołek, czyli hoker.
Jak działa? Taki mebel wymusza ciągły ruch podczas pozycji siedzącej. Niby siedzisz, a w rzeczywistości jesteś cały czas w nieznacznym ruchu. Jeśli przeczytałeś uważnie ten artykuł, wiesz już, że Twoje ciało bardzo to lubi. Mięśnie się wzmacniają, a krążki międzykręgowe nabierają wody.
Hoker balansujący się „chybocze”, czyli podąża za Twoim ciałem. Zapewni Ci odpowiednie podparcie (nie spadniesz z niego, jeśli o to się martwisz), a jednocześnie będzie Cię stymulował do dynamicznego siedzenia. Po co to wszystko? Aby pozycja, jaką przybierasz w trakcie pracy, była zdrowa i nie powodowała bólu dolnego odcinka pleców.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz stołki balansujące idealne do biura, a także do domu. Nasze hokery wykonane są z trwałych materiałów. Podstawa to solidna guma, która daje siedzisku stabilizację. Metalowa sprężyna wytrzyma obciążenie do 160 kg. Co więcej, możesz regulować wysokość hokera balansującego od 54 do 80 cm – służą do tego przyciski pod poduszką.
Stołek balansujący nada się do zwykłego biurka oraz do takiego typu sit and stand, czyli do pracy stojącej. Siedzisko to mocna pianka z obiciem z wodoodpornego lnu – wygodna i łatwa do czyszczenia.
Pomysł nr 3
Piłki do siedzenia są fantastyczne jako gadżet do rehabilitacji, pilatesu, jogi czy ćwiczeń dla kobiet w ciąży, seniorów czy dzieci. Czy wiesz jednak, że znakomicie zastępują też tradycyjny fotel biurowy?
Na początku może być Ci trudno się przyzwyczaić, dlatego najlepiej zaczynać od kilkudziesięciu minut dziennie. Co potem? Postaraj się dojść do około dwóch godzin i traktuj piłkę do siedzenia jako odskocznię od zwykłego krzesła. Albo zrezygnuj ze starego fotela całkowicie! Jakie są korzyści z siedzenia przy biurku na piłce? Piłka wprawia kręgosłup w stały ruch (nawadniamy krążki międzykręgowe, pamiętasz?) i wzmacnia mięśnie grzbietu. Przekłada się to na poprawę ukrwienia całego ciała, a zwłaszcza mięśni brzucha. Siłowni nie zastąpi, ale na pewno poprawi Twoją kondycję w przeciwieństwie do krzesła, które Cię tylko ogranicza ruchowo.
Nasza rada? Dobierz piłkę do siedzenia do Twojego wzrostu, pamiętając, że na piłce musisz siedzieć nieco wyżej niż na fotelu. Najlepiej, aby był to kąt 100 lub 110 stopni.
W naszym sklepie znajdziesz piłki do siedzenia w wielu różnych kolorach i rozmiarach. Wykonujemy je z lnu – to naturalna, pięknie wyglądająca i bardzo odporna tkanina. Pokrowiec bez problemu wypierzesz w pralce! Dzięki zgrabnemu uchwytowi Twoje nowe siedzisko przetransportujesz tam, gdzie zechcesz – do biurka, stołu w jadalni czy przed konsolę w salonie.