Piłki do siedzenia przy biurku – jak korzystać i czy warto?
Dlaczego fotel biurowy wcale nie jest najlepszy do siedzenia w biurze?
Czytając ten tekst, być może siedzisz przy biurku. Pytanie brzmi – na czym? Na fotelu biurowym, a może na zwykłym krześle? Czy dobrze się czujesz, spędzając kilka godzin w takiej pozycji? Większość z nas wcale nie!
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprawia, że mięśnie i kręgosłup sztywnieją. Krążki międzykręgowe nie dostają niezbędnej wody i tracą swoją elastyczność. Dzieje się tak dlatego, że nawadnia je ruch. Właśnie z tego powodu wszyscy fizjoterapeuci jak mantrę powtarzają, aby jak najczęściej wstawać od biurka. I mają rację!
Kup piłkę do siedzenia, unikniesz leżenia… w domu z bolącym kręgosłupem
Nawet najbardziej intensywny trening po pracy nie pomoże, jeśli w trakcie długotrwałego siedzenia Twoje ciało nie będzie przebywać w tzw. mikroruchu. Właśnie po to powstały piłki do siedzenia przy biurku i inne siedziska do dynamicznego siedzenia jak np. hokery balansujące. Dzięki nim cały czas balansujesz ciałem i minimalnie zmieniasz swoją pozycję.
Niby nic, ale dla krążków międzykręgowych to jak solidna dawka lekarstwa. A to właśnie one, te małe dyski w kręgosłupie, powodują najczęściej jego dolegliwości: bóle, zwyrodnienia, a nawet dyskopatię.
Gdy nie są nawodnione, zaczynają się spłaszczać i twardnieć. A kiedy są płaskie i twarde, lubią się przesunąć lub nawet przerwać pierścień, którym są otoczone. Kolejny etap to przepuklina kręgosłupa, która często wymaga operacji, rwa kulszowa i inne choroby.
Jak tego uniknąć? Zadbać, aby ciało jak najczęściej było w ruchu. Także w trakcie siedzenia. I tutaj całe na biało wjeżdżają (a raczej turlają się) nasze piłki do siedzenia ze sklepu Black Point. Jeśli kojarzysz je wyłącznie ze sprzętem na siłowni, w gabinecie rehabilitanta lub w szkole rodzenia, zdecydowanie powinieneś teraz poszerzyć swoje horyzonty. Owszem, piłki świetnie się sprawdzają w takich miejscach, ale warto, by trafiły również do biur.
Zalety piłki do siedzenia przy biurku – piłka zamiast krzesła
- Piłka do siedzenia kształtuje równowagę i stymuluje aktywność mięśni głębokich, poprawiając stabilizację Twojego ciała.
- Piłka odciąża kręgosłup i pomaga zachować prawidłową postawę. Nie garbisz się, siedząc na niej, bo zwyczajnie jest to trudne.
- Piłka do siedzenia zwiększa ruchomość stawów, sprawdzi się więc, gdy masz problem z bolącymi biodrami czy kolanami.
- Przez to, że cały czas jesteś w ruchu, pracuje nie tylko ciało, ale także Twój mózg – przy siedzeniu dynamicznym po prostu łatwiej się skupić i skoncentrować na wydajniejszym działaniu. Przetestowane osobiście!
Jaki rozmiar piłki do siedzenia wybrać?
Aby piłka do siedzenia spełniała swoje zadanie, powinna być dopasowana do Twojego wzrostu. Chodzi o to, by siedzieć na niej wygodnie, z nogami w naturalnej i luźnej pozycji, ale wyżej niż na zwykłym krześle biurowym. Najlepszy kąt to 100 lub 110 stopni.
Jak dobrać piłkę ze sklepu Black Point do wzrostu? Oto krótka ściąga:
- Twój wzrost to od 140 cm do 160 cm – wybierz piłkę o średnicy 55 cm.
- Twój wzrost to od 160 cm do 180 cm – wybierz piłkę o średnicy 65 cm.
- Twój wzrost to od 180 do 200 cm – wybierz piłkę o średnicy 75 cm.
Większość statystycznych użytkowników biurek potrzebuje więc piłki o średnicy 65 cm i to właśnie ten wymiar jest też najbardziej odpowiedni do klasycznego biurka o wysokości ok. 70 cm. Aby w pełni dopasować rozmiar piłki do Ciebie (a przede wszystkim do długości nóg, która u każdego jest inna), polecamy jednak wybór biurka z elektrycznie podnoszonym blatem. Będziesz mieć pewność, że siedzisz dokładnie tak, jak trzeba i jak jest Ci najwygodniej.
Jak długo możesz siedzieć na piłce?
Początki mogą być trudne. Jeśli przyzwyczaiłeś/aś się do siedzenia na zwykłym, nieruchomym krześle, potrzebujesz czasu, aby się przestawić na siedzenie dynamiczne. Nasza propozycja – traktuj na razie piłkę jako chwilowe zastępstwo dla klasycznego fotela biurkowego. Siedź więc na piłce godzinę czy dwie godziny dziennie lub tyle, ile masz ochotę.
Potem stopniowo zwiększaj ten czas, a jeśli poczujesz, że Twoje ciało się już przyzwyczaiło do nowego, możesz całkowicie zastąpić fotel biurowy piłką. Równie dobry pomysł to traktowanie piłki do siedzenia jako miłej odmiany, gdy krzesło biurowe chwilowo Ci się znudzi lub gdy czujesz, że ciało zaczyna sztywnieć.
Piłka do siedzenia – na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierz piłkę renomowanej marki, koniecznie z wytrzymałego i przyjaznego dla skóry materiału. Piłki w naszym sklepie są wykonane z grubej tkaniny lnianej wysokiej jakości. Płótno lniane dobrze odprowadza wilgoć, a do tego jest przyjemne w dotyku.
Zwróć też uwagę, aby pokrowiec dało się zdjąć i wyprać w pralce. Przyda się również antypoślizgowa krawędź (aby piłka się pod Tobą nie przesuwała) oraz poręczny uchwyt do przenoszenia piłki z miejsce na miejsce. Dzięki temu możesz z niej korzystać w całym domu – przy oglądaniu telewizji, graniu na konsoli i obieraniu marchewek w kuchni.
Domowa piłka do siedzenia będzie też niezastąpiona jako element treningu jogi czy sprzęt do codziennych ćwiczeń. Poszukaj w necie pomysłów na ćwiczenia z piłką – jest ich mnóstwo!
Chcesz wiedzieć więcej o dynamicznym siedzeniu? Przeczytaj nasz artykuł: Siedzenie dynamiczne – co to jest i jak pomoże Ci pozbyć się bólu pleców?