Jak urządzić pokój dla dziecka w wieku szkolnym? Wskazówki

2023-05-18
Jak urządzić pokój dla dziecka w wieku szkolnym? Wskazówki

Pokój dla ucznia – najważniejsze zasady aranżacji

Przed Tobą ważne zadanie. Niezależnie od tego, czy Twój domowy uczeń dopiero zaczyna przygodę ze szkołą podstawową, czy jest nastolatkiem, jego pokój to miejsce, w którym spędza najwięcej czasu. To azyl, bezpieczna przestrzeń do relaksu, zabawy, przyjmowania przyjaciół, ale przede wszystkim miejsce, które ma pomóc mu się uczyć w komfortowych i zdrowych warunkach.

Oto najważniejsze zasady aranżacji pokoju dla dziecka w wieku szkolnym.

  1. Baza kolorystyczna pokoju ucznia powinna być jasna i neutralna. Najbardziej polecane są kolory ułatwiające się skupić i wyciszyć – jasne pastele, jasne szarości i beże, biel, łagodne zielenie czy błękity. Zrezygnuj z mocnych, pobudzających kolorów jak czerwienie i pomarańcze lub użyj ich tylko w dodatkach.
  2. W pokoju ucznia trzeba czytelnie wydzielić strefy funkcjonalne: miejsce do snu i odpoczynku, strefę do nauki, strefę hobby i zabawy oraz przestrzeń dla małoletnich gości.
  3. Zadbaj o wygodne miejsce do przechowywania: zamknięta szafa na ubrania, komoda na mniejsze rzeczy, otwarty regał i półki na książki, zabawki, pamiątki, szuflady na dziecięce skarby.
  4. Pokój dziecka w wieku szkolnym trzeba urządzić tak, aby mały uczeń był całkowicie samodzielny. Szafy czy szuflady na ubrania powinny być więc odpowiednio nisko, podobnie jak miejsca do schowania zabawek. Chodzi o to, by młody człowiek od początku był przyzwyczajony, że sam się ubiera i sam sprząta po swojej zabawie.
  5. Pokój ucznia musi być zdrowy i bezpieczny. Zapewnij dostęp do świeżego powietrza i regularnie wietrz pokój. Zadbaj o dużą ilość światła dziennego oraz oświetlenie sztuczne (w tym także lampkę biurkową). Przemyśl i sprawdź, czy każdy mebel jest bezpiecznie przykręcony do ściany.

Jakie biurko do pokoju ucznia?

Biurko do pokoju ucznia powinno stać tak, aby dziecko miało jak największy dostęp do dziennego światła. W przypadku dziecka praworęcznego najlepsze ustawienie to lewym bokiem do okna. Miejsce na biurko powinno być spokojne i oddalone od drzwi.

Aby biurko zapewniało najlepszy komfort pracy, optymalna długość to ok. 120 cm, a szerokość – minimum 60 cm. Jeśli uczeń jest nieco starszy i korzysta w pokoju ze stacjonarnego komputera z monitorem, uwzględnij miejsce na te urządzenia. W takim wypadku sprawdzić może się biurko narożne, takie np. jak biurko narożne z elektrycznie regulowanym blatem O'DESQUE.

Najważniejsza zasada doboru biurka do pokoju ucznia: musi być dopasowane do wzrostu dziecka, tak aby mały uczeń mógł się wygodnie oprzeć, a nogi postawić komfortowo na podłodze z kolanami zgiętymi pod kątem 90 stopni. Gdy dziecko rośnie, właściwa postawa i prosty kręgosłup są wyjątkowo ważne!

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak dobrze siedzieć przy biurku? Przeczytaj nasz artykuł: Jak zachować prawidłową postawę przy pracy?

Na jakiej wysokości powinien znajdować się blat biurka? Oto wytyczne:

  • 98-112 cm wzrostu – 46 cm;
  • 121-127 cm wzrostu – 52 cm;
  • 127-142 cm wzrostu – 58 cm;
  • 142-157 cm wzrostu – 64 cm;
  • 157-172 cm wzrostu – 70 cm.

Jak zadbać, aby dziecko siedziało na odpowiedniej wysokości? Nie będziesz przecież wymieniać biurka na nowe za każdym razem, gdy młody uczeń podrośnie. Właśnie dlatego w pokoju ucznia najlepszym rozwiązaniem są biurka z elektrycznie podnoszonym blatem, takie jak modne i nowoczesne modele ze sklepu Black Point.

Elektrycznie podnoszone biurko z łatwością dopasujesz do aktualnego wzrostu dziecka. Więcej! Swobodnie z takiego mebla może korzystać nawet dwoje dzieci w różnym wieku. Wystarczy lekkie dotknięcie panelu, a blat biurka błyskawicznie pojedzie na właściwą wysokość.

Biurka od Black Point mają przy tym zabezpieczenia, aby mebel pozostał we właściwej pozycji tak długo, jak jest to konieczne.

Jakie krzesło biurkowe do pokoju ucznia?

Kolejny ważny mebel w pokoju dziecka w wieku szkolnym to krzesło biurkowe z oparciem. Wybierz model ergonomiczny, z regulowanym oparciem, regulowaną wysokością siedziska i z podłokietnikami. Niektóre dzieci lubią krzesła biurkowe na kółkach, choć są tacy uczniowie, których możliwość „jeżdżenia” zbytnio rozprasza!

Jaką wysokość powinno mieć siedzisko krzesła biurkowego w pokoju ucznia?

  • 98-112 cm wzrostu – 26 cm od podłogi;
  • 121-127 cm wzrostu – 30 cm od podłogi;
  • 127-142 cm wzrostu – 34 cm od podłogi;
  • 142-157 cm wzrostu – 38 cm od podłogi;
  • 157-172 cm wzrostu – 42 cm od podłogi.

Dzieci lubią urozmaicenie, a jeśli masz w domu typ „ruchliwy”, łatwiej mu się uczyć i skupiać, gdy może się kręcić, podskakiwać czy zmieniać pozycję. Tacy uczniowie ucieszą się, gdy zaoferujesz im alternatywę dla klasycznego krzesła w postaci np. piłki do siedzenia. Dobierz średnicę piłki do wzrostu dziecka – najmniejsze dostępne w sklepie Black Point modele mają średnicę 55 cm.

pixel