Siedziska ergonomiczne pod lupą – wybierz najlepsze dla siebie
Ergonomia – nauka, która dba o Twój komfort
Ergonomia zajmuje się przystosowaniem warunków oraz narzędzi do anatomicznych możliwości człowieka i do środowiska, w którym przebywa. W przypadku pracy siedzącej ergonomia będzie więc badać i poprawiać m.in. to, na czym się siedzi. Ergonomiczne fotele, krzesła, hokery oraz inne siedziska ułatwiają codzienną pracę, poprawiają jej komfort i dbają o zdrowie ich użytkowników.
Dlaczego warto wybrać ergonomiczne siedzisko, a nie zwykłe krzesło? Siedzenie 8, a nawet 10 czy 12 godzin dziennie to wbrew pozorom ogromny wysiłek dla Twojego ciała. Człowiek został przez naturę stworzony do ruchu i długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej zwyczajnie nas „psuje”: uszkadza kręgosłup i stawy, powoduje zwyrodnienia, bóle, a czasem prowadzi do poważnych chorób i operacji. Ergonomiczne siedzisko może temu zapobiec!
Chcesz wiedzieć więcej, jak urządzić miejsce do pracy zgodnie z zasadami ergonomii? Przeczytaj nasz artykuł: „E” jak ergonomia. Urządź biuro według 5 najważniejszych ergonomicznych zasad!
Ergonomiczne siedzisko – co wybrać?
Przedstawiamy 4 pomysły na odciążenie Twojego kręgosłupa podczas siedzenia!
Pomysł 1. Ergonomiczny fotel
Czym fotel ergonomiczny różni się od zwykłego krzesła biurowego? Przede wszystkim możliwościami dopasowania go do ciała swojego użytkownika. Taki fotel umożliwi Ci zachowanie prawidłowej pozycji w czasie pracy, a to zmniejszy wpływ długotrwałego siedzenia na Twoje zdrowie.
Co powinien mieć ergonomiczny fotel? Oto pożądane elementy:
- siedzisko z regulowaną wysokością, aby można je było dopasować do Twojego wzrostu i wysokości biurka;
- oparcie z regulowaną wysokością, wyprofilowane tak, by przylegało do Twoich pleców na każdym ich odcinku;
- regulacja wysokości podparcia lędźwiowego – to najbardziej skłonna do „psucia się” część Twoich pleców;
- mechanizm pozwalający na dynamiczne siedzenie, czyli np. synchronizujący ruchy oparcia i siedziska;
- zagłówek z możliwością regulacji wysokości i kąta nachylenia;
- regulowane i komfortowe dla rąk podłokietniki.
Pomysł 2. Klękosiad
Coraz więcej osób zamienia klasyczne krzesła biurowe na klękosiady. Dlaczego? Nawet najbardziej ergonomiczny fotel biurowy ma swoje wady. Największa z nich dotyczy tego, że jeśli się uprzesz, aby źle siedzieć na krześle biurowym, nic Cię nie powstrzyma. Żadne nowinki w zakresie ergonomii nie pomogą, jeśli będziesz się garbić.
Klękosiad z kolei zmusza Cię do zachowywania cały czas właściwej pozycji ciała. Na nim po prostu nie da się źle siedzieć. Ciężar ciała przenosi się tu z odcinka lędźwiowego na kolana, a Ty odciążasz stawy, kręgosłup, miednicę i wzmacniasz mięśnie.
Dobre klękosiady są meblami ergonomicznymi, a więc – podobnie jak fotele – możesz je dopasować do swoich potrzeb. Wyregulujesz je pod swój wzrost i pozycję, w której lubisz pracować, ustawisz wysokość siedziska i odległość podkolannika. Dla lepszego komfortu pracy mają nawet oparcia.
Pomysł 3. Hoker balansujący
Dla ludzkiego ciała najgorszy jest bezruch, czyli długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji, zwłaszcza siedzącej. Z myślą o unikaniu bezruchu i „zmuszaniu” ciała do wykonywania mikroruchów stworzono takie pojęcie jak siedzenie dynamiczne (aktywne). Niby siedzisz, a tak naprawdę się ruszasz. Twój kręgosłup, mięśnie, stawy cały czas muszą pracować, z wielką korzyścią dla Twojego zdrowia.
Jakie siedziska warto wybrać do siedzenia dynamicznego? Nasza propozycja to stołki balansujące. Przydadzą się jako alternatywa dla krzesła biurowego, ale także jako niezastąpione siedziska do pracy na stojąco.
Stołki balansujące z naszego sklepu możesz dopasować do wzrostu użytkownika w zakresie od 40 do 60 cm oraz od 50 do 80 cm. Zapewniają zdrową pozycję siedzącą, zapobiegają przemęczeniu odcinka lędźwiowego kręgosłupa i zmniejszają napięcie pleców oraz ramion.
Pomysł 4. Piłka do siedzenia
Piłki do siedzenia świetnie nadają się do pracy przy biurku. Kojarzysz je pewnie raczej ze sprzętem do rehabilitacji czy ze szkołą rodzenia, ale spróbuj się na nie przesiąść, a zobaczysz różnicę.
Jak działa piłka do siedzenia? Poprawia stabilizację ciała i zmusza je do ciągłych mikroruchów. Odciąża kręgosłup oraz nie pozwala się garbić w trakcie pracy. Zwiększa też ruchomość stawów i stale ćwiczy mięśnie. Przy okazji poprawia koncentrację oraz wydajność pracownika – nasz mózg pracuje lepiej, jeśli ciało znajduje się w ciągłym ruchu.
Chcesz wiedzieć więcej o piłkach do siedzenia? Przeczytaj nasz artykuł: Piłki do siedzenia przy biurku – jak korzystać i czy warto?